Google Flu Trends wie kiedy dopadnie Cię grypa

«

»

Google Flu Trends wie kiedy dopadnie Cię grypa

Tagi: , ,

Autor: Marcin Rybicki

dodano: 9:27 10.10.2009

Myślisz o szczepieniu przeciw grypie? Zastanawiasz się czy tej jesieni zachorujesz. Google już wie, kto i kiedy zarazi się wirusem pospolitej grypy. Niemożliwe? Fakt, niemożliwe. Ale jak w każdej tego typu historii jest w tym również trochę prawdy.

Pod koniec sierpnia Google udostępnił polską wersję narzędzia Statystyki Wyszukiwarki. Za jego pomocą oprócz tytułowych statystyk można było obejrzeć na wykresach jakie są tendencje wyszukiwań danych fraz, oraz w jakim stopniu zapytania użytkowników mają odzwierciedlenie w rzeczywistej popularności danych tematów. Uruchomiono również polską wersję czegoś, co nazwane zostało Flu Trends (Flu to po polsku grypa, Trends to tendencje). Na stronie tego projektu napisano:

Odkryliśmy, że niektóre z wyszukiwanych haseł są dobrymi wskaźnikami aktywności grypy. Google Flu Trends używa zagregowanych danych wyszukiwania Google do szacowania aktualnej aktywności grypy na całym świecie niemal w czasie rzeczywistym.

Co to oznacza? Analitycy Google porównali dane zachorowalności na grypę z wyszukiwaniami na ten temat i zaobserwowali pewne zależności, które nawet zaprezentowali w artykule w czasopiśmie Nature.

Jak działa Flu Trends pokrótce przedstawia krótki filmik (w języku angielskim):

Założenia są takie, że Statystyki Wyszukiwarki mogą zapobiegać epidemiom choroby. Z jednej strony ma się tak dziać poprzez przewidywania na podstawie poprzednich lat, ale również przez ciągłą analizę statystyk, z których na bieżąco wynikałyby realne liczby zachorowań. Jeśli dane te będą analizowane przez odpowiednie służby medyczne, wtedy możliwe jest szybsze dostrzeganie i zapobieganie problemowi. Co ciekawe przewidywania stworzone przez Google mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na poniższym wykresie widać dwie linie: niebieska oznacza wyniki uzyskane dzięki automatycznej analizie Statystyk Wyszukiwarki, żółta faktyczne dane zachorowalności na grypę w Polsce.

 Google Flu Trends wie kiedy dopadnie Cię grypa

Zaskakujące? Dla mnie tak. Kiedy opisywałem możliwości Statystyk Wyszukiwarki wspomniałem, że dzięki nim można przewidywać m.in. wyniki wyborów prezydenckich, dziś okazuje się, że można znacznie więcej. Może kiedyś przewidywalne będą wyniki losowań Lotto ;-)

Źródło: The Official Google Blog

wyświetleń: 3 919

Oceń artykuł: ocena: jeszcze nie oceniane

Komentarze (0)

Skomentuj

Tagi

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane