Afera z australijskim doodle

«

»

Afera z australijskim doodle

Tagi: , ,

Autor: Tomek Wereta

dodano: 17:59 28.01.2010

Kolejny zgrzyt w stosunkach między Google, a rdzennymi mieszkańcami australijskiego kontynentu. Wyszukiwarkowa firma ogłosiła konkurs na doodle upamiętniające święto narodowe Australii, wybrała laureata, poczym… musiała dokonać zmian w projekcie w wyniku skandalu.

Wybrane przez firmę z Mountain View doodle było obrazkiem autorstwa 11-letniego Jessie Du. Litery w nazwie „Google” przedstawione były w formie zwierząt tego kontynentu – kangura, misia koala, strusia, umieszczonych na tle rozgwieżdżonego nieba. Jako drugie „o” posłużyło żółte koło znajdujące się w centrum aborygeńskiej flagi.

654869 google doodles aboriginal flag outlined Afera z australijskim doodle

Jednak doodle zamieszczone na stronie domowej Google w Dniu Australii (26 stycznia), różniło się od projektu przesłanego przez Jessiego Du. Zdecydowano się usunąć flagę, pozostawiają jedynie żółte koło. Dlaczego? Okazało się, aborygeńska flaga, będąca równorzędnym z oficjalną flagą Australii symbolem państwa jest chroniona prawem autorskim.

Prawa autorskie należą do artysty Harolda Thomasa, który zezwolił na wykorzystywanie jej za darmo jedynie w celach niekomercyjnych. Thomas w wypowiedzi udzielonej Sydnet Morning Herald, oskarżył Google o niepoważne potraktowanie jego osoby, a kwotę zaoferowaną później w zamian za możliwość wykorzystania flagi w doodle określił jako „grosze”.

wyświetleń: 27 907

Oceń artykuł: ocena: jeszcze nie oceniane

Komentarze (153)

Skomentuj

Tagi

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane