Google poprawia bezpieczeństwo GMail

«

»

Google poprawia bezpieczeństwo GMail

Tagi: ,

Autor: Tomek Wereta

dodano: 12:42 14.01.2010

Kilka godzin po tym jak świat dowiedział się o ataku hackerów na konta GMail chińskich dysydentów, Google poinformowało, że ma zamiar zwiększyć bezpieczeństwo swojej usługi mailowej. Oficjalnie mówi się jedynie o zbiegu okoliczności, ale wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę charakter rozwiązanie proponowanego przez firmę z Mountain View…

W20090423 https Google poprawia bezpieczeństwo GMailWczorajszy wpis w blogu Google, poinformował, że firma będzie używać technologii HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) do szyfrowania przesyłu sieciowego usługi GMail. Kilka słów wyjaśnienia; HTTPS jest popularnym internetowym protokołem łączącym standartowy protokół sieciowy HTTP z warstwowym protokołem szyfrującym SSL/TLS. Jeśli korzystacie z usług bankowych online, lub zdarza wam się robić zakupy w internecie to z pewnością spotkaliście się z przedrostkiem https: przed adresem strony. Oznacza to właśnie, że jesteście chronieni przed niepowołanymi “podglądaczami”.

Protokół HTTPS nie jest zupełną nowością w przypadku Gmaila. Wcześniej był zawsze używany do szyfrowania strony logowania (chodziło o ukrycie hasła), gdy szyfrowanie samego przesyłu e-maili było jedynie opcjonalne. Teraz Google automatycznie zapewni wszystkim użytkownikom szyfrowanie za pomocą HTTPS, pozostawiając oczywiście możliwość rezygnacji.

Straty w prędkości nie powinny być zbyt wielkie, poza tym zdaniem Google argumentuje, że niewielka strata prędkości nie jest taką wielką ceną, jaką zapłacimy się za większe bezpieczeństwo.

Safety first – zgodzicie się?

wyświetleń: 279 616

Oceń artykuł: ocena: jeszcze nie oceniane

Komentarze (167)

Skomentuj

Tagi

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane