YouTube: HTML5 nie zastąpi Flasha

«

»

YouTube: HTML5 nie zastąpi Flasha

Tagi: , , ,

Autor: RafalO

dodano: 8:07 03.07.2010

Google, podobnie jak Apple, promuje standard HTML5, wskazując na jego liczne zalety, w tym obsługę video za pomocą tagu <video>. Pomimo wielu korzyści, według programistów Google, Flash w dalszym ciągu lepiej odtwarza filmy. Zobaczmy zatem, czego jeszcze brakuje w technologii HTML5.

Na blogu YouTube, John Harding, przedstawił dokładne stanowisko Google w sprawie zastosowania HTML5 w YouTube. Główną zaletą HTML5 jest otwartość standardów. Harding zaznacza jednak, że za pomocą tagu <video> możemy tylko odtworzyć film. Portal YouTube oferuje natomiast wiele bardzie złożonych funkcji i w celu ich poprawnej obsługi dobrodziejstwa HTML5 nie wystarczą.

YouTube No Flash2 YouTube: HTML5 nie zastąpi Flasha

Istotnym aspektem jest standaryzacja formatu video. YouTube koduje filmy za pomocą H.264 oraz wspiera następujące rozdzielczości:  360p, 480p, 720p, 1080p. Dzięki temu w każdej przeglądarce filmy są poprawnie wyświetlane. Możliwe jest również oglądanie video w urządzeniach mobilnych działających w oparciu o systemy Android czy iPhone.

Sterowanie odtwarzaniem pliku jest możliwe dzięki protokołowi strumieniowania RTMP oferowanego przez Flasha. Ważną rolę odgrywa także Action Script, zapewniając buforowanie i zarządzanie odtwarzaniem. Standard HTML5 nie umożliwia tak prostego manipulowania filmem.

YouTube udostępnia nagrania w wypożyczalni YouTube Rentals. Do jej bezpiecznego działania konieczne jest szyfrowanie przesyłanych danych. Obecnie w tym celu wykorzystywany jest protokół RTMPE. HTML5 nie zapewnia żadnego szyfrowania, więc nie sprawdziłby się w tym przypadku.

Technologia Flash pozwala osadzać filmiki na innych stronach. Łatwo można dodać do nich reklamy czy dodatkowe treści. Ponadto Flash oferuje prosty mechanizm wyświetlania pełnoekranowego. Obsługa mikrofonu i kamerki są bardzo ważne, poniewać wielu internautów nagrywa swoje filmiki z wykorzystaniem tych urządzeń, czego nie zapewnia HTML5.

Argumenty Google przemawiające za pozostaniem przy technologii Flash wydają się być przekonujące. Standard HTML5 dopiero się rozwija i zastosowanie go w tak dużym serwisie, jakim jest YouTube, nie przyniosłoby wymiernych  korzyści. Z drugiej strony, jednak, Apple namawia do rezygnacji z Flasha…

wyświetleń: 1 007

Oceń artykuł: ocena: 3,00 / 1 głosów

Komentarze (0)

Skomentuj

Tagi

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane