Eksperyment w HTML5 – The Wilderness Downtown

«

»

Eksperyment w HTML5 – The Wilderness Downtown

Tagi: , ,

Autor: RafalO

dodano: 13:39 31.08.2010

Technologia HTML5 jest promowana przez największe firmy informatyczne, chociażby Google czy Apple. Coraz częściej słyszymy o róznych projektach wykonywanych przy użyciu HTML5. Ostatnim eksperymentem jest The Wilderness Downtown, do którego włączył się zespół Arcade Fire.

wilderness downtown2 Eksperyment w HTML5   The Wilderness Downtown

Na oficjalnym blogu Google możemy przeczytać o szczegółach projektu. Jego celem jest pokazanie możliwości, jakie oferuje standard HTML5 oraz JavaScript. Ponadto, w The Wilderness Downtown ukazana jest wyższość przeglądarki Google Chrome (a także Safari) nad konkurencją.

Czym jest The Wilderness Downtown? To nic innego jak utwór, do którego został przygotowany interaktywny pokaz. Wykorzystuje on usługi oferowane przez serwisy Google: Street View i Mapy. Pokaz jest renderowany w oparciu o podany adres wybranego miejsca na Ziemi. Konieczne jest jednak to, aby było to miejsce obsługiwane przez Street View.

Na stronie projektu jesteśmy proszeni o podanie adresu, gdzie dorastaliśmy, aby rozpocząć tworzenie pokazu. Do wyrenderowania filmu jest potrzebny dobry komputer, ponieważ eksperyment wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Przyjrzyjmy się bliżej, jakie  niespodzianki zostały przygotowane w The Wilderness Downtown.

  • silnik 3D Canvas zaimplementowany w HTML5 pozwala symulować latające ptaki, które reagują na odtwarzaną muzykę i ruch myszki
  • jednoczesne odtwarzanie klipów filmowych w niestandardowych rozmiarach
  • Choreograficzne okna są wyzwalane na podstawie odtwarzanej muzyki i sytuowane zależnie od rozmiaru ekranu
  • fragmenty map są renderowane, powiększane lub oddalane i obracane za pomocą skryptów środowiska 3D w HTML5
  • korekcja kolorów na zdjęciach przy pomocy łączenia trybów mieszania

Powyżej zostały wymienione przykładowe możliwości, jakie oferuje technologia HTML5. Jeśli dysponujecie odpowiednim sprzętem, to zachęcamy do obejrzenia eksperymentu. Trzeba pamiętać, aby wybrać lokalizację, która jest obsługiwane przez Google Street View.

wyświetleń: 886

Oceń artykuł: ocena: jeszcze nie oceniane

Komentarze (0)

Skomentuj

Tagi

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane